Computer Education and Instructional Technology
...
Prof. Dr. Buket Akkoyunlu

Prof. Dr. Buket Akkoyunlu holds  BA degree  in Sociology from the Hacettepe University, MA degree in Curriculum and Instruction in education from Hacettepe University and  a Ph.D. in Educational Technology from the University of Leicester.  After 33 years at the University of Hacettepe, SuProf. Dr. Buket Akkoyunlu retired at  the first of March, and has started at Çankaya University.

She is teaching and supervising on e-learning, instructional design, development and evaluation of instructional materials related courses both at the graduate and undergraduate levels. Her main research areas include information literacy, web based learning, multimedia learning, instructional design, development and evaluation of instructional materials, use of infographics in education. She has conducted research and published articles and books in the field of educational technology, web based learning, multimedia  learning and information literacy.

She is also involved in EU projects such as Children As Researchers in Primary Education – (CARIPSIE) – Commenius (Partner with Norway, Belgium, England, Sweden, Lithunia and Latvia - 2006 - 2009), Higher Education as Generator of  Strategic Competiencies (HEGESCO) (Partner with  Slovenia, Holland, Hungary, Poland,  Lithunia – 2010 - 2012), Firing up science education S-TEAM – 2009 – 2012 (FP7),  Strategies for Assessment in Inquiry Learning in Science (SAILS – 2012 - 2016) (FP7), Inquiry for Science, Technology, Engineering and Mathematics Education (INSTEM) and Mathematics and science for life (MaScil – 2013 - 2017) (FP7).  She was  the member of Higher Education Board -  National Committee on Teacher Education between 2009 – 2013. She was  dean of Faculty of Education at Hacettepe University between 2006 – 2012, she is a member of program committees of numerous conferences and also serves as a referee for many scientific journals.   

   
Prof. Dr. Petek Aşkar
25. 05. 1957 Ankara doğumludur. İlk ve ortaöğretimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bölümü Matematik-Fizik alanından mezun oldu. 1979 yılında aynı bölümde asistan olarak göreve başladı. Hacettepe Üniversitesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı’nda bilim uzmanlığı ve doktora eğitimi yaptı. 1983-1985 yılları arasında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde test uzmanı olarak çalıştı. 1985 yılında ODTÜ Eğitim Bölümü’ne yardımcı doçent olarak geri döndü. Eğitim Bilimleri Bölümü-Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı’nda ve daha sonra Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü-Matematik Eğitiminde doçent oldu. 1989-1990 yıllarında IBM Bilgisayar Destekli Eğitim Merkezi’nde araştırma koordinatörü olarak eğitim yazılımlarının geliştirilmesi konusunda çalıştı. Sonraki üç yılda Milli Eğitim Bakanlıgı’nda şimdiki adı EĞİTEK olan Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ve Eğitimde Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nın kurulma çalışmalarına katıldı. Bilgisayar formatör öğretmenliği programlarının geliştirilmesine ve ODTÜ de bilgisayar öğretmenliği anabilim dalının kurulmasına öncülük etti. 1995 yılında ODTÜ de profesör oldu. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümüne geçti ve uzun yıllar bölüm başkanı olarak çalıştı. 2004-2010 tarihleri ÖSYM de yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2009-2010 yıllarında TED Üniversitesi kuruluş çalışmalarına katıldı. 2010-2011 akademik dönemde İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanlığını yürüttükten sonra 2011 Eylül ayı itibariyle Eğitim Fakültesi Dekanı olarak TED Üniversitesi’ne katıldı.

Prof. Dr. Petek Aşkar, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Birliği, UNICEF ve Dünya Bankası’nda çeşitli projelerde danışmanlık yaptı; TÜBİTAK ve AB Leonardo da Vinci projelerini yürüttü. Yurt içi ve dışında çeşitli sempozyum ve kongrelerin bilim kurulu ya da düzenleme kurullarında görev almakta, alanındaki dergilerde hakemlik ve editörlük yapmaktadır. Yayınları, öğrenme ve ölçme nesneleri, e-öğrenme, yayılım ve yenileşme, bilişsel şüreçler ve ontolojiler üzerine yoğunlaşmaktadır. Son yıllarda eğitim sistemlerinde karmaşık ve sosyal network analizleri üzerine çalışmaktadır. Yurt dışı ve yurt içinde yayımlanmış çok sayıda makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.